Depresif Hissederken Evinizin Düzenini Korumanın Yolları

Depresif Hissederken Evinizin Düzenini Korumanın Yolları

Depresyon farklı türleri olan ve kişinin günlük hayatını sekteye uğratan bir psikolojik durumdur. Klinik depresyon tanısı almadığımız, ancak kendimizi depresif hissettiğimiz zamanlarda bile enerji seviyemiz düşer. Günlük hayatta oldukça basit görünen herhangi bir işi yapmak bile zorlaşır. Ev işleri bize anlamsız ve zor görünebilir. Depresif ruh halimiz nedeniyle evimiz yavaş yavaş düzenini kaybederek, içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Kirli ve düzensiz bir ev depresif ruh halimizin daha da derinleşmesine neden olacaktır. Evi düzenlemek, temizlik yapmak ne kadar zor görünse de aslında ruh halimizi iyileştirmek konusunda şaşırtıcı derecede faydalıdır. Peki depresif hissederken evimizi nasıl düzenli tutabiliriz. Faydalı önerileri bu yazıda bulacaksınız.

 

Kusursuz Olmak Zorunda Değilsiniz

Kimse ya da hiçbir ev kusursuz değildir. Depresif zamanlar olsun olmasın, evler dağılmaya, bulaşıklar kirlenmeye, kıyafetler kırışmaya devam edecektir. Bu nedenle mükemmellik peşinde koşmayın ve eviniz çok düzenli değil diye kendiniz üstünde baskı yaratmayın. Temizlik konusunda ulaşılabilir ve mantıklı standartlara uymanız yeterlidir. Fazlası için gayret göstermek yerine kendinize ve sevdiğiniz bir şeye zaman ayırabilirsiniz.

 

Küçük Adımlar Atın

Evin tamamını temizlemeyi düşünmek birden bütün keyfinizi kaçırabilir. Büyük işler büyük efor ve motivasyona gereksinim duyar. O halde işleri küçük adımlar ve görevler olarak tanımlayın. Küçük adımlar atarak işlerin büyüyüp, yapılamaz hale gelmesine engel olun. Örneğin tezgah üstünde tabakları biriktirmek yerine, her seferinde bulaşık makinesine kaldırın. Her akşam sehpanın ve masanın üstündeki ufak tefek şeyleri yerine kaldırıp öyle uyuyun. Duşa girdiğinizde duşakabini, tuvaleti kullandığınızda klozeti temizleyip öyle çıkın. Bu gibi örneklerle işler büyümeden küçük zamanlar ayırarak birçok işinizi hallettiğinizi göreceksiniz.

 

Yapılabilir Hedefler Koyun

Kendinize büyük ve imkansız hedefler koymayın. Örneğin tüm evin temizliğini bir günde yapmak oldukça zorlayıcıdır. Bu hedefe ulaşamadığınızda üzülür ve depresif ruh halinizi beslersiniz. Bunun yerine kendinize yapılabilir hedefler koyun. Örneğin yatak odasını temizlemeyi ve nevresimleri değiştirmek için Cumartesi gününü, çamaşır yıkamak ve ütü için Pazar’ı ayırabilir, her gün sadece 30 dakika ayırarak, evinizin düzenini koruyabilirsiniz.

 

Verimli Olun

Hızlı ya da çok temizlik yapmak yerine verimli temizlik ipuçlarından faydalanın. Örneğin yukarıdan aşağı temizlik kuralını uygulayın. Oturma odanızı temizleyecekseniz önce sehpaların ve masaların üstündeki fazlalıkları ortadan kaldırın. Ardından koltukların tozunu alıp, son olarak yerleri süpürüp silin. Böylece silme işleminiz bittiğinde odanın tamamının toplandığını ve defalarca oradan oraya gitmek zorunda kalmadığınızı göreceksiniz.

 

Ertelemeyin

Ertelemek, işinizi yarına bırakmak o an için kolay gelse de sadece işleri yavaşlatıp gözünüzde daha da büyütecektir. Örneğin şu anda sehpanın üstünde kaldırılıp kitaplığa konması gereken bir kitap varsa, hemen kalkın ve kitaplığa kaldırın. Bardakların, tabakların masada birikmesini beklemeyin, yanından geçerken hepsini mutfağa taşıyın. İşlerinizi ertelememek için bir liste yapıp, ev işlerini günlere bölebilirsiniz. Böylece her gün yapacağınız kısa görevler olur ve listenizden bir maddeyi sildikçe kendinizi daha iyi hissedersiniz.

 

İşleri Paylaşın

Eğer evinizi başkaları ile paylaşıyorsanız tüm işi kendi başınıza yapmaya kalkmayın. Evin düzeni ve temizliğinden en az sizin kadar onların da sorumlu olduğunu hatırlayın. Temizlik konusunda herkese görevler verin. Bazı ailelerde olduğu gibi herkese bir görev atayıp, hep birlikte çalışarak sadece birkaç saat içinde evin tüm işlerini bitirebileceğinizi unutmayın.

 

Yardımcı Tutun

Eğer evinizi temizlemek için zaman bulamıyor, akşam işten, düzensiz ve kirli bir eve geldiğiniz için kendinizi daha depresif hissediyorsanız, bütçenize uygun bir yardımcı tutun. Evinizi haftada ya da iki haftada bir temizleyecek bir yardımcı ile, stresten uzak bir ev hayatına kavuşabilirsiniz.

Depresyonun ciddi bir problem olduğunu, doğru yaklaşım ve tedavi olmadan derinleşerek istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini unutmayın. Eğer depresif ruh halinizden kurtulamıyor, Konya depresyon tedavisi tavsiye ve önerileri arıyorsanız Psikon Terapi profesyonellerine ulaşın.