Anksiyetenin Fiziksel Semptomları

Hepimiz zaman zaman kaygı duyabiliriz ve bu kaygılar günlük hayatımızı sekteye uğratabilir. Anksiyete adı da verilen kaygı bozukluğunun hem psikolojik hem de fiziksel semptomları bulunur. Bu semptomlara değinmeden önce anksiyete nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Anskiyete en genel tanımı ile sadece insanlarda değil, tüm canlılarda görülebilen, kaygı, korku ve sıkıntılı ruh hali olarak ele alınabilir. Anksiyete belirli sebeplerle ortaya çıkabildiği gibi anksiyete sebepleri arasında gerçekdışı inançlar ve düşünceler de yer alabilir. Kişinin yaşadığı kaygı seviyesi, günlük hayatını, zihinsel ve bedensel işlevlerini negatif yönde etkileyebilir.

 

Anksiyetenin Fiziksel Belirtileri

– Kas Gerginliği

Anksiyete yaşayan kişiler sırt ve boyun kaslarında ciddi bir gerilim yaşayarak, ağrılarla baş etmek zorunda kalabilir. Anksiyete sahibi kişiler bu ağrıların özellikle omuzlarda, sırtta, boyunda ve çenede hissedildiğini söylemektedirler. Ayrıca bu ağrıları, bacaklarda hassasiyet ve diş gıcırdatması gibi problemler de takip edebilir.

 

– Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi

Anksiyete belirtileri söz konusu olduğunda, en çok öne çıkan başlıkların arasında baş ağrıları yer alır. Kişinin aynı konu üzerinde sürekli endişe etmesi, bir endişeyi diğerinin izlemesi kişinin sözlük anlamıyla başını ağrıtır. Bu ağrının yanı sıra kişi, kalp atımının hızlandığını, vücut ısının değiştiğini ve başının döndüğünü de hissedebilir.

 

– Mide ve Sindirim Sorunları

Bağırsaklarımızın önemi son yıllarda daha çok anlaşılmaktadır. Bazı kaynaklarda ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımız da anksiyete yaşadığımızda olumsuz yönde etkilenir. Sindirim sorunları, ishal, mide bulantısı gibi problemler anksiyeteyi deneyimleyen kişilerde rastlanan problemler arasındadır.

 

– Titreme

Anksiyete deneyimleyen kişiler, huzursuzluk yaşarlar. Kaygı seviyeleri yükseldikçe bu huzursuzluk kişinin fiziksel olarak titremesine ya da sarsılmasına neden olabilir. Ayrıca kişi çabuk irrite olarak, tahammül seviyesi düşebilir.

 

– Yorgunluk ve İnsomnia

Kaygı seviyesi, düşündüğümüzün aksine vücudumuz üzerinde çok büyük etkilere sahiptir. Anksiyete yaşayan kişiler, kronik bir şekilde endişe duydukları gibi kronik bir yorgunluk hissiyle de yaşayabilirler. Ayrıca uykuya dalmakta zorluk, uykuda kalmakta zorluk yaşamak gibi uyku problemleri de kişinin kendini sürekli bitkin ve yorgun hissetmesine neden olabilir.

 

– Nefes Darlığı

Anskiyete belirtileri arasında kalp atımının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, terleme gibi bazı semptomlar yer almaktadır. Nefes darlığı da tüm bu belirtilerle birlikte kişilerde gözlenebilir.  

 

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Uzun süreli ve günlük hayatı olumsuz etkileyen anksiyete problemleriniz için Psikon Terapi size yardımcı olabilir. Konya anksiyete tedavisi için bize hemen ulaşın!

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı