Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde sıkça karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biri de anksiyetedir. Bu rahatsızlıkta kişi, anlamsız ve yersiz olduğunu bilmesine rağmen yoğun bir kaygı hisseder. Genellikle kalabalık ortamlarda bulunma, başkalarıyla diyalog kurma, bir sunum yapma, açık alanlarda bulunma, takip edilme gibi endişelerle ortaya çıkar. Tabi başlıca bu fobilerin yanı sıra birçok sebep de sıralanabilir. Anksiyete bunlar gibi temel sorunlardan beslense de oluşmak için bu tip sorunlara ihtiyaç duymaz. Oluşma sebebi henüz tam anlamıyla saptanamamıştır. Yani anksiyetesi olan bir kişi uzun bir süre sosyal kaygılar yaşasa ve bunu bir süre sonra atlatmış olarak gözükse de ileriki safhalarda beklenmedik bir durumdan ötürü tekrar anksiyete atakları yaşamaya başlayabilir.

Bahsettiğimiz gibi kaygı ve stres duygularının hastalık boyutu olan anksiyete, bireyde sosyal hayatının aksamasına, işlevselliğinin azalmasına, sürekli olarak tetikte bulunmasına ve bunlar sebebiyle huzursuz bir hayat yaşamasına neden olan ciddi bir psikolojik sorundur. Bu tip sosyal ve ruhsal problemlerin yanı sıra anksiyete, fizyolojik bir takım sorunlara da yol açmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;
-anksiyetenin arttığı ve anksiyete ataklarının sıklaştığı dönemlerde göğüs ve karın ağrıları,
-bunalım, ruhen darlık hissetme ve buna bağlı olarak vücutta kasılmalar meydana gelmesi,
-anksiyeteye neden olan durumlarda gelişen panik atak krizleri,
-anksiyetenin gün boyu devam etmesiyle vücutta oluşan yorgunluk,
-aynı sebeple gelişen dikkat bozukluğu ve irkilmeler,
-uykuya dalamama ve sık sık uyanma.
Gibi fizyolojik problemler anksiyetenin kendisini gösterdiği başlıca etkiler olarak liste de yerini almaktadır. Eğer kendinizde bunlara benzer sorunlarla karşılaşıyorsanız uzman bir klinik psikologdan yardım almalı ve sorunlarınızın temelinde anksiyete rahatsızlığının olabileceğinin farkında olmalısnız.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı