Özgüven Gelişimi

Özgüven Gelişimi

Çocukta özgüven gelişimi oldukça hayati öneme sahip bir konudur. Çocuğun özgüven sahibi bir birey olarak kendini kanıtlaması ve kendini göstermesi benlik saygısı ve geleceği açısından oldukça kritik bir süreçtir. Çocuğun gelecekte kendine güvenen, tuttuğunu koparan, risk almaktan çekinmeyen ve yaptığı her işi başarıyla yapabilmesi buna bağlıdır. Dolayısıyla çocuğun özgüveni geleceğinin mihenk taşı görevini üstlenir.

Çocuktaki özgüveni geliştirmek ve onu hayata hazırlamak anne babaların en büyük görevidir. Ancak maalesef bu konu hiç düşünülmeyerek bir çok hata yapılıyor ve çocukların özgüveni yıpratılıyor. Anne babaların çoğu zaman farkında bile olmadıkları hatalar çocuğun bilincinde derin yaralar açabilmektedir.

Çocuğun özgüvenini sürekli geliştirmek için yapılması gerekenlere bir kaç cümle ile örnek vermek faydalı olacaktır. Çocuğunuz ne söylerse söylesin onu eleştirerek ya da ona gülerek cevap verilmemesi gerekir. Bunun yerine söyledikleri doğru düşünceler için takdir etmek yanlış şeyler için ise doğrusunu ifade ederek açıklamak son derece önemlidir.

Bunun yanında günümüzde bir çok ailenin yaptığı en büyük hataların başında da sorumluluk verilmemesi gelmektedir. Bunun sebebi şüphesiz ki güvensiz sosyal ortam ve çocuğun başına kötü bir şey gelecek diye korkulmasıdır. Bu düşünce bir süre kadar anlayışla karşılanabilir. Ancak bakkala bile gönderilmekten korkulan çocukları düşündüğümüzde aslında onlara yaptığımız şeyin çok daha zararlı olduğunu ilerleyen zamanda ancak anlayabiliyoruz. Sorumluluk verilmeyen çocuklar ileride her türlü sorumluluktan korkan, sorumluluk almaktan kaçan işlevsiz bireylere dönüşmektedir.

Leave a reply