Kronik Stres ve Stres İle Mücadele Yolları

Kronik Stres ve Stres İle Mücadele Yolları

Stres yıllardır günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve kullandığımız bir kavram. Peki stres kavramını ne kadar doğru kullanıyor, stresi ne kadar tanıyoruz? Bu soruların cevabı ve stresle mücadele yollarını sizler için derledik.

 

Stres Nedir?
Stres nedir sorusunun en kısa cevabı kişinin, harekete geçmesini gerektiren bir durum karşısında verdiği cevap olarak öne çıkar. Kişi bir tehdit ya da tehlike ile karşılaştığında kaç ya da savaş durumuna geçer. Bu durum insanların hayatta kalmasını sağlasa da sürekli bu duruma maruz kalmak kişinin üzerinde fiziksel ve zihinsel sonuçları olan bir etki bırakır. Bu etkiye kısaca stres denilebilir. İş, kişiler arası çatışmalar gibi stres faktörleri kişinin berrak düşünmesini engelleyerek, stresin tüm hayatını etkilemesine neden olabilir.

 

Kronik Stres Nedir?
Stres faktörlerini sürekli yaşayan ve bu faktörlerden uzaklaşamayan kişilerin yaşadığı bu sürekliliğe kronik stres adı verilir. Kronik stres kişinin hayatında ve sağlığında oldukça olumsuz etkilere sahiptir. Kronik stres yaşayan kişiler rahatlama alanı bulamazlar, sürekli uyarıldıkları için yorgunluk yaşarlar. Birçok büyük ve ciddi hastalık ile kronik stres arasında ilişki olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

 

Stresle Mücadele Yolları
Peki sağlığımız üzerinde böylesine olumsuz etkileri bulunan stresle nasıl mücadele edebiliriz? Öncelikle stresten hızlıca uzaklaşmanın yollarından biri olan doğru nefes egzersizleri yapmayı ve mizahı kullanmayı tercih edin. Stresin kaynağını tespit edin. Stres kaynağınız, para, iş ya da ikili ilişkiler mi? Kaynak ne olursa olsun, çözebileceğinize inanarak işe başlayın. Durumun stresi altında ezilmektense korksanız da çözüm bulmak için harekete geçmek size daha iyi hissettirecektir. Tüm bunların dışında uzun süreli stres mücadelesi için muhakkak egzersiz yapın. Ayrıca sizi rahatlatacak hobilere yönelmek, stresin ve olumsuz etkilerinden korunmanızı sağlayacak aktiviteleri uzun süreli olarak hayatınıza sokun.

Leave a reply