Psikolojik Danışman Merve Öz

1993 yılı Mersin Anamur ilçesi doğumluyum. Lise öğrenimimi Adana Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladıktan sonra insan psikolojisine , insanın anlam dünyası, davranış motivasyonu ve kendisini iyileştirebilme süreçlerine olan merakım sonucu seçtiğim Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans bölümümü bir senesi Kocaeli Üniversitesi’nde olmak üzere , 3 senesi Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde olmak üzere yüksek onur öğrencisi olarak tamamladım.

Aile Danışmanlığı, Cinsel Terapi , Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi , Öğrenme Güçlükleri, Psikolojik Testler gibi dersler kapsamında çalışmalar gerçekleştirdiğim eğitim hayatım boyunca çeşitli eğitimlere, gönüllü çalışmalara, staj programlarına ve bireyle psikolojik danışma uygulaması dersi kapsamında süpervizör eşliğinde danışan görme derslerine katıldım.

Mezun olduktan sonraki süreçte bir yılı bir özel okulda psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında hizmet vermek olup öğrencilere kişisel sosyal alanlardaki bireysel danışmanlık gerektiren konularda rehberlik etme, iki yılı milli eğitim bakanlığında özel eğitim öğrencileri ile çalışma, aileleri ile ve bireysel olarak görüşmeler yapma ve bunlara eşgüdümlü olarak çeşitli danışanlarım ile danışma seansları gerçekleştirme şeklinde özetlenebilecek şekilde iş sahasında yer aldım.

Toplumsal rollerin insan davranışına etkisi, birey psikolojisinin koşulsuz kabul ve anlayış ortamında artan davranış değiştirebilme potansiyeli , kişisel sorunlarda ailenin de bağlamın içinde bulunuşu ve böylesi durumlarda tek bir vücut gibi aileyi incelemenin gerekliliği, kendimize çevremize dair beklentilerimizin ve akıldışı inançlarımızın hayatımıza dair sabote edici etkileri , davranış düşünce ve duygularımız arasındaki döngüsel ilişki ve sorun çözümünde birine dair farkındalık ve değişimin diğer alanlara etkisi , insan hayatında anlam bulma gibi konular ilgi alanlarımı oluşturmaktadır ve hala çalışmalarımın devam ettiği alanlardır.

Dil ile iletişimin psikolojik yansıları, beden farkındalığı , kaygı ile baş etme ve onu işlevsel bir hale getirme, doğum sırası ve psikolojiye etkileri , stres ve kriz yönetimi , düşünce yönetimi, etkili iletişim , farkındalık ,öğrenci koçluğu , gibi pek çok alanda eğitimler aldım ve aynı zamanda kendim de gönüllü düzenlediğim çalışmalar ile bu konularda eğitimler verdim. Şu anda Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde hizmet vermekteyim.