Peabody
Resim Kelime Testi

Peabody Resim Kelime Testi Nedir? Nasıl ve Kim Tarafından Uygulanır?

Dunn tarafından hazırlanarak 1972 yılında Türkçeye uyarlanan Peabody Resim Kelime Testi, çocukların dil gelişimini ölçmek amacıyla kullanılan testlerden biridir.

Bu gelişim testi, çocukların dil becerilerini, kelime dağarcıklarını ve resimlerle kelimeleri ve kavramları gelişimlerini takip etmeye imkan sağlar. Konuşma terapistleri, psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından uygulanabilen testte sekiz resmin yer aldığı 50 kart kullanılır.

2 ile 12 yaş arasındaki çocuklara uygulanan Peabody Resim Kelime Testi, 8 yaşından küçük çocuklara uygun 100 maddeden oluşan A formu ile 8 yaşından büyük çocuklara yönelik 150 maddeden oluşan B formu olmak üzere iki ayrı forma sahiptir.

Testin uygulaması esnasında çocuğa kartın üzerinde yer alan dört resim gösterilir ve bunların arasından istenilen resmi göstermesi beklenir. Çocuğun verdiği cevaplara göre puanlama yapılır.

Bireysel bir test olan Peabody Resim Kelime Testi her seferinde tek kişiye uygulanır. Grup şeklinde test uygulanması uygun değildir.

Peabody Resim Kelime Testi, sonucunda çocukların dil gelişimi yakından incelenir, herhangi bir aksaklık söz konusu olduğunda gerekli önlemlerin alınması ve dil gelişimi için destek sağlanması için önemlidir.

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi çocuğunuz için Peabody Resim Kelime Testi’ni eğitimli kadrosu ile uygulamaktadır.

Uzman Kadromuz

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı