Narsisistik Kişilik Bozukluğu

Narsisizm; Türkçe karşılık olarak kendini aşırı sevme ve bağlanmadır. Bu durum bebekliğin başında fizyolojik olarak vardır. Bu durumun bir bozukluk olarak erişkin dönemde de devam etmesiyle Narsisistik Kişilik Bozukluğu oluşur. Toplumda yüzde 1 oranında görülür ve erkeklerde daha fazladır. Bu kişiler genellikle narsisistik zedelenme sonucunda depresyona girerek bu şekilde hekime veya psikoterapiste başvururlar.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu olan kişilerin özellikleri şu şekildedir:
-Kendilerini diğer insanlardan daha üstün ve önemli hissederler
-Sınırsız başarı, güç ve güzellik fantezileri vardır
-Çevrelerinden aşırı ilgi ve onay beklerler
-Eleştirilmeyi hiç istemezler
-Çevrelerinden ayrıcalık beklerler
-İnsan ilişkileri istikrarsızdır
-Başkalarıyla empati kuramazlar
-Başkalarının haklarını hiçe sayarlar
-İnsanları sadece kendi çıkarları doğrultusunda değerlendirirler. Örneğin kendisine bir faydası dokunan insan bu kişilere göre iyidir
-Yüksek statülü kişilere hayranlık duyarlar ve kendi çıkarları için bu kişilerle yakınlık kurmaya çalışırlar
-Etraflarında kendine hayran olan bir topluluk oluşturmaya çalışırlar
-Fizik görünümüne çok dikkat ederler

Narsisistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisinde ise;
Tedavisi Psikoterapilerdir. Ancak psikoterapileri zorlu geçer çünkü; kendilerini psikoterapistten de üstün gördükleri için terapiye uyumda problemler çıkabilmektedir.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı