En Sık Rastlanan 7 Depresyon Türü

Depresyonda mıyım? Depresyonda olduğumu nasıl anlarım? Sorularına cevap arıyorsanız önce bu yazıya göz atın ve mutlaka bir profesyonelden görüş alın.

 

Depresyon nedir?
Depresyon kişinin kendini sürekli mutsuz, çaresiz ve değersiz hissettiği, zevk aldığı aktivitelere ilgisini kaybettiği bir duygu durum bozukluğudur. Kişi aşırı ya da az uyur, aşırı ya da az yemek yer, aynı zamanda intihar ve ölüm üzerine düşüncelere sahip olabilir. Depresyon teşhisi bu belirtilerin iki haftadan fazla sürmesi durumunda bir uzman tarafından konulur. Depresyon belirtileri ve hasta hikayesini inceleyen uzman depresyon ilaçları ve terapisini önerebilir. Depresyon tedavisi mümkün olan bir bozukluktur.

Depresyon nedenleri arasında birçok farklı nokta bulunabilir. Depresyon türleri de nedenleri gibi çeşitlilik gösterir. En sık rastlanan 7 depresyon türünü sizin için derledik.

 

Majör Depresyon Nedir?
Klinik depresyondan bahsedildiğinde genellikle majör depresyon akla gelir. Bu depresyon türünde belli başlı belirtiler iki haftadan uzun süre gözlenir. Majör depresyon belirtileri, depresif ruh hali, zevk alınan aktivitelerden uzaklaşma, kilo değişiklikleri, uyku değişiklikleri, bitkinlik, suçlu ve değersiz hissetme, odaklanmada zorluk ve ölüm ve intihar üzerine düşünceler olarak sıralanabilir. Majör depresyon tedavi edilmezse ortaya ciddi sonuçlar çıkabilir.

 

İnatçı Depresyon Nedir?
Distimik Bozukluk olarak da bilinen inatçı depresyon, depresyon belirtilerinin en az iki senedir devam etmesi durumunda tanısı konabilen bir bozukluktur. Bu bozukluk kişi farkına varmadan çok uzun yıllardır devam ediyor olabilir. İnatçı depresyon hafif, orta ve ağır şiddette görülebilir.

 

Bipolar Bozukluk Nedir?
Bipolar bozuklukta kişi farklı periyodlar halinde manik ve depresif dönemler yaşar. Manik dönemler hafif geçebilir. Ağır şiddette yaşanan manik dönemler ise hastanın hayatında büyük etkiler yaratır, bazı hastaların hastaneye yatırılması gerekebilir. Manik dönemleri majör depresyon epizotları izler. Bu dönemin belirtileri arasında bitkinlik, insomnia, uyuşukluk, açıklanmayan ağrılar, kendine güveni kaybetmek, umutsuzluk, kaygı ve karar verememek gibi belirtiler yer alır.

 

Hamilelik Sonrası Depresyon Nedir?
Pospartum depresyonu olarak da bilinen hamilelik depresyonu, yeni anne olan kadınlarda rastlanan bir depresyon türüdür. Kadınlar yeni anne olduklarında, hormonlardan duygulara dek birçok büyük değişim yaşarlar. Bu durum annelerde birkaç hafta sürecek ruh hali değişikliklerine neden olur. Bu ruh hali değişikliklerinin birkaç haftadan uzun sürmesi hamilelik depresyonu belirtisi olabilir. Hamilelik sonrası depresyonu hızla müdahale edilmesi gereken bir depresyon türüdür.

Mevsimsel Depresyon Nedir?
Kış aylarında depresif ve uykulu hissediyor, kilo alıyor, baharın gelişiyle kendinizi son derece iyi hissediyorsanız, mevsimsel depresyon yaşıyor olabilirsiniz. Mevsimsel depresyon, genellikle kişinin normal vücut saatinin rahatsız olması ile tetiklenir. Mevsimsel depresyon teşhisi konabilmesi için kişinin bu belirtileri 2 sene her mevsim geçişinde yaşaması gerekir. Mevsimsel depresyon tedavisi için ışık terapisi kullanılabilir.

 

Premenstrüel Disforik Bozukluk
Premenstrüel Disforik bozukluk adet kanaması yaklaşırken kadınların yaşadığı fiziksel ve ruhsal sıkıntılara verilen addır. Kadınlar regl öncesi tahammülsüz, bitkin, kaygılı, yemeğe düşkün olabilir. Premenstrüel Disforik Bozukluk bu durumdan farklıdır. Kadınlar regl öncesi semptomların yanı sıra aşırı bitkin, üzgün, çaresiz, aşırı stresli ve kaygılı hissedebilir. Yeme atakları, ağlama krizleri yaşayabilirler. Premenstrüel Disforik Bozukluk tedavisi için hormon tedavisi ve antidepresan da kullanılabilmektedir.

 

Atipik Depresyon
Atipik depresyon aynı zamanda maskeli depresyon olarak da adlandırılabilir. Kişi aşırı yeme, aşırı uyuma ve reddedilmeye karşı aşırı hassas olmak gibi depresyon belirtileri göstermesine rağmen olumlu bir durumda hiçbir şeyi yokmuş gibi davranabilir. Atipik depresyon belirtileri arasında aşırı yeme ve kilo alma, aşırı uyuma, bitkin ve zayıf hissetme, reddedilmeye karşı yoğun hassasiyet taşıma, aşırı tepkili ruh halleri sayılabilir.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Psikoterapi Psikolojik Klinik Psikolog Pedagog Konya Footer

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı