Bilimsel Kanıtlarla Kendine Daha Çok Güvenmenin Yolları

Kendinize güveninizi zaman zaman kayıp mı ediyorsunuz?

Özellikle önemli bir toplantı öncesinde, bir iş görüşmesinde, belki de ilgi duyduğunuz kişiyle buluşurken kendinize güvenme ve olumlu bir etki mi bırakmak istiyorsunuz?

O zaman bu yazıya dikkat edin. Size kendinize güveninizi artırmak için bilimsel kanıtlara dayanan birkaç yol tavsiye edeceğiz:

1. Dik Durun
Doğru postürle, dik bir şekilde durmak, kişinin kendine güvenini karşısındakine en iyi şekilde gösterdiği işaretlerin başında geliyor. Psychological Science’da yayınlanan bir çalışmaya göre dik durmak ve sağlam bir postüre sahip olmak sizin kendinize daha çok güvenmenize sebep oluyor. Ayrıca duruş şekli kişinin kendine güven duygusunu artıran testosteronu da çoğaltıyor.

 

2. Eski Rap Albümleri Dinleyin
Bir teklif sunmadan ya da kendinize daha çok güvenmek istediğiniz bir şeyi yapmak üzereyseniz hemen eski rap albümlerinden birini dinleyin. Yapılan araştırmalara göre bas seslerin ağırlıkta olduğu melodiler kişinin kendine daha çok güvenmesini sağlıyor.

 

3. Güçlü Olduğunuz Bir Anı Anımsayın
Aile ortamında nasıl olduğunuzu, iş görüşmesinden nasıl başarıyla çıktığınızı, çok korktuğunuz bir sunumu herkesi etkileyerek bitirdiğiniz o anlar aslında çok kıymetli Experimental Social Pyschology’de yayınlanan bir çalışmaya göre, kişinin kendini güçlü ve başarılı hissettiği anları hatırlaması, yapacağı yeni işte ya da girişimde daha kendine güvenli hissetmesine neden oluyor.

 

4. Sabah Ritüelinizi Zevke Çevirin
Günün ilk dakikaları belki de en az özen gösterdiğimiz anlar. Ancak aslında bu dakikalar sizin gün boyu ortaya koyacağınız performans için büyük önem taşıyor. İş için hazırlanmaktan kahvaltı etmeye, günün ilk dakikalarını kendinizi şımartacağınız zevkli anlara çevirin. Böylece düşüncelerinizi durultarak, gün boyu kendinize daha çok güven duyun.

 

5. Kıyafetlerinizi Akıllıca Seçin
Kıyafetlerinize önem vermiyor başkalarının kıyafetleri ile de pek ilgilenmiyor olabilirsiniz. Ancak aslında kıyafetlerin düşündüğünüzden daha büyük önemi var. Yapılan bir deneye göre kişilerin bir kısmına doktor önlüğü giydirilmiş, bir kısmına ise giydirilmemiş. Ve yapılan kendine güvene yönelik yapılan testlerde doktor önlüğü giyen kişilerin daha başarılı oldukları gözlenmiş. Konu kendine güvene gelince kaliteli ve kişiyi olduğundan daha güçlü gösteren kostümler öne çıkıyor.

 

6. Kaslarınızı Esnetin
Yapılan çalışmalara göre kaslarınızı iyice esnetmek sizi en mutlu hissettiğiniz halinize yaklaştırıyor. Güçlü bir duruşa sahip olmanızı sağlarken, kan akışınızı iyileştirmenin yanında kendinize duyduğunuz güveni de artırıyor. Tüm bunlara ek olarak esneme hareketleri yapmak sakinleşmenize de yardımcı oluyor.

 

7. Becerilerinizi Cilalayın
Yapılan çalışmalara göre, ikinci bir dil öğrenmek, sanat alanında bir ders almak, matematik bilgilerinizi tazelemek gibi becerilerinizi artırma ya da cilalamaya yönelik çabalarınız hayattan aldığınız zevki çoğaltmakla kalmıyor, kendinize olan güveninizi de fazlasıyla artırıyor.

Diğer Blog Yazılarımız

Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak psikolog Konya, Ankara ve çevre illerde aile terapisi, yetişkin terapisi, çocuk terapisi başta olmak üzere bir çok alanda psikolojik destek sunmaktayız. Sadece fiziksel sağlık değil ruhsal sağlığında toplumun en önemli parçalarından olduğunun bilincinde hizmet sunmaktayız.

Yasal Uyarı..!

Web sitemizin içeriği, ziyaretçilerimizi bilgilendirmeyi amaçlayan bir nitelik taşımaktadır. Sitede bulunan bilgilerin hekim tedavisi veya danışmanlık hizmetinin yerine geçmediği unutulmamalıdır. Sitemiz üzerinden herhangi bir ilaç tedavisine başlanması veya mevcut tedavinin değiştirilmesi önerilmez ve tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, kişisel teşhis veya tedavi yöntemi seçimi için değerlendirilmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı ilan veya reklam amacı güdülmemektedir.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024
Psikon Sağlık ve Psikolojik Destek Merkezi. Tasarım: Furkan Reklam Ajansı