Beyninizi Çalıştırmak İçin Öneriler

Beyninizi Çalıştırmak İçin Öneriler

Hepimiz daha hızlı, daha keskin çalışan bir zihin ve güçlü bir zihin sağlığı istiyoruz. Fiziksel olarak güçlü olmak istediğimizde nasıl egzersiz yapıyorsak, zihnimiz içinde aynı şekilde egzersiz yapabiliriz. Bu nedenle beynimizi çalıştıracak ve zihinsel sağlığımıza fayda edecek egzersizleri sizler için derledik.

 

Diğer Elinizi Kullanın

Eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, kapıyı sol elle açmak, eğer sol elinizi kullanıyorsanız anahtarları sağ elle kullanmak gibi günlük hayattaki işlerinizi diğer elinizle yapmaya çalışın. Bu basit görünse de düşünce biçiminizi değiştirmek ve size yeni bir bakış açısı kazandırmak konusunda oldukça faydalı olacaktır.

 

Listeleri Bırakın

Alışverişe çıktığınızda listenize hiç göz atmadan tüm alacaklarınızı alın. Daha sonra listenizi çıkarıp kontrol edin. Böylece zihninize ve hafızanıza egzersiz yapma imkanı tanırsınız.

 

Numaraları Ezberleyin

Neredeyse hiçbir numarayı ezberlemeye ihtiyaç duymadığımız bu dönemde biraz saçma gelse de her gün bir başka numarayı ezberlemek, hafıza becerilerinizi geliştirir.

 

Gözlem Yapın

Her gün kendinize gözlemleyecek bir şey seçin. Örneğin bir gün herkesin kıyafetlerine dikkat edip gözlem yapmaya karar verin. Kişilerin neden böyle giyindiği hakkında düşünün. Bu beyninizi çalıştırmanın kolay bir yoludur.

 

Yolunuzu Değiştirin

İşe her gün aynı yoldan mı gidiyorsunuz? Yolunuzu değiştirin. Bu küçük bir değişiklik gibi görülse de beyninizin hafızasını çalıştırmada eşsiz bir adımdır.

 

Problem Çözün

Beyninizi çalıştırmak için bir senaryo kurun ve iş ya da özel yaşamda bir problem yaşadığınızı düşünün. Bu problemi nasıl çözerdiniz? Nasıl yollar tercih eder, hangi karardan hangi sonucu alırdınız? Bu sorular beyninizde yeni bağlantıların oluşmasına neden olur.

 

Kitap Okuyun

Daha önce hiç bilmediğiniz bir konuda bir kitap okuyun. Bu sizi hem yepyeni bir dünya ile tanıştıracak hem de beyninizi daha önce hiç düşünmediği bir konuda çalıştıracaktır.